Doktora

Doktora Programı

Yürütücü

Doç. Dr. Lütfü KAPLANOĞLU

İletişim: 0212 383 50 51

Sanat ASD 

 

Sanat ve Tasarım Doktora Programı Misyonu

Sanat ve Tasarım Doktora Programı tasarımcı-mühendis kafasının bir arada çalışması gereken bir programdır bu sebeple:

 

Öğrencilerimiz sektör tecrübesi olan ve tasarım, sanat ve iletişim bilgi ve becerilerini endüstriyel ve mühendislik süreçlerin içerisinde uygulayabilen kişiler olacaktır. Öğrencilerimiz teknoloji, estetik ve kullanılabilirlik kavramlarıyla teknoloji üreticilerini ve teknoloji kullanıcıları ile buluşturabilecek yetenek, bilgi, görgü ve derinlik içerisinde mezun olacaklardır.

 

Sanat ve Tasarım Doktora Programı Vizyonu

Programımız öğrenci ve mezunlarımızın, ulusal ve uluslararası olarak “biliminsanı-sanatçı” karakteri ve bilgisiyle çalışabilmesi ve üretebilmesi, aynı zamanda da bilginin yanı sıra “sezgiyle” de mantıklı çıkarım yapma ve çözüm üretebilme kapasitesinde olmaları vizyonundadır.

 

Sanat ve Tasarım Doktora Programı,

 

Program multimedya proje dersleri, servis dersleri ile desteklenerek öğrencilerin interaktif medya tasarımı disiplinine ilişkin yaratıcılıklarını arttırmak ve farklı medyalarla çalışarak tasarım deneyimlerini oluşturmaya yönelik olarak düzenlenmiştir. Bölümde gerçekleştirilen çalışmalar ve araştırmalar, akademik ve bilimsel ortamlarda sunularak ve alanın önemli indeksli dergilerinde basılarak bölümün eğitim programının başarısını ortaya koyan ve bölüm profilini dünya çapında yükselten etkenler olmuştur. 2011 senesi olan üniversitemizin 100.yılında, tüm üniversite çapında öğretim üyesi başına düşen yayın sayısına göre en fazla yayın yapan bölüm olarak haklı bir başarının sahibidir. Bölümün verdiği eğitim ve gerçekleştirilen çalışmalar, sadece ülkemizde benzer 14 bölümün açılmasına esin kaynağı olmakla kalmamış, yurt dışında da New York Times tasarım bölümü editörü Steven Heller tarafından, 2009 yılında en iyi 50 tasarım okulunun yer aldığı kitaba seçilmiştir.